Τηλέφωνο: 210.2611632 | Ανδρομάχης & Χασιάς 131.22 Ίλιον  | mail(@)2epal-iliou.att.sch.gr

Με το ΦΕΚ 38675 που δημοσιεύτηκε στις 08.09.20 η χρήση μάσκας από τους μαθητές ορίζεται ως υποχρεωτική. Σε αντίθετη περίπτωση δεν επιτρέπετε η είσοδος στην σχολική τάξη και ο μαθητής λαμβάνει απουσία. Εφόσον είναι ανήλικος παραμένει σε ειδικό χώρο μέχρι την παραλαβή του από τους γονείς/κηδεμόνες του.

Ορίζονται από το ΦΕΚ

Απαλλάσσονται από την υποχρεωτική χρήση μάσκας οι ακόλουθες περιπτώσεις μαθητών.

Από την υποχρεωτική χρήση μάσκας εξαιρούνται οι ακόλουθες κατηγορίες μαθητών, οι οποίοι προσέρχονται κανονικά στο σχολείο, αφού προσκομίσουν τα απαραίτητα σχετικά δικαιολογητικά:
α) μαθητές με γνωσιακή, αναπτυξιακή, ψυχική διαταραχή ή διαταραχή συμπεριφοράς,
β) μαθητές με σοβαρό νευρολογικό ή μυϊκό ή άλλο νόσημα που τους εμποδίζει να χειριστούν τη μάσκα τους.

Ορίζονται από το ΦΕΚ

Αναλυτικά το ΦΕΚ για την χρήση μάσκας αναφέρει:

Κατηγορίες: Ενημέρωση